Godziny otwarcia pon - pt: 800 - 1800




Artykuły

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – odzyskaj wcześniej prawo jazdy!

Sąd wobec osoby, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Istnieje jednak możliwość orzeczenia tegoż środka dożywotno.

Mając na uwadze tematykę przedmiotowej strony skoncentruję się tylko na kwestiach związanych z jazdą w stanie nietrzeźwości. Sąd m.in. orzeka dożywotnio zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych jeżeli sprawca był wcześniej skazany za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.


Jeśli orzeczono wobec Ciebie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo – tel. 518645016 lub pomoc@jazda-po-alkoholu.pl

Jesteśmy w stanie CI pomóc, abyś odzyskał/ła prawo jazdy wcześniej! Możemy wznowić Twoją sprawę! Dowiedź się więcej i skontaktuj z nami.


W obecnym stanie prawnym Sąd wydający wyrok ma niejako „związane” ręce. Jest zobligowany do tego, aby orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. W dniu 4.06.2024. Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku o niezgodności art. 42 § 3 kodeksu karnego (dalej: k.k.), w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4k.k. z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Bez wątpienia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest ważnym orzeczeniem dla sprawcy przestępstwa z art. 178a § 4k.k., wobec którego orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Co stwierdził Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ww. regulacja prawna, która obliguje sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w razie popełnienia przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. jest niezgodna art. 45 ust. 1 w związku z art. 42 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

art. 45 ust. 1 Konstytucji RP Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

art. 42 ust. 3 Konstytucji RP Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Trybunał Konstytucyjny motywując przedmiotowe rozstrzygnięcie wskazał na kilka kluczowych kwestii. Zdaniem TK – ustawodawca sprowadził do wspólnego mianownika sprawców przestępstw materialnych, które niosą za sobą poważne skutki np. w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ze sprawcami przestępstw formalnych (które nie wywołują żadnego skutku). Kolejno Trybunał zwrócił uwagę, że zakwestionowany przepis 42 § 3 k.k nadmiernie ingeruje w swobodę orzeczniczą sądów.

Trybunał Konstytucyjny ponadto dodał, że możliwość odstąpienia od wymierzenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych uzależniona jest od zdarzenia niejasnego i nieokreślonego tj. „wyjątkowego wypadku, uzasadnionego szczególnymi okolicznościami”

Jak możemy Ci pomóc?

Zgodnie z art. 540 § 2 k.p.k. Postępowanie wznawia się na korzyść strony, jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie; wznowienie nie może nastąpić na niekorzyść oskarżonego.

Skazani, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi mogą zgłosić się do naszej Kancelarii i skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który przeanalizuje sprawę oraz zainicjuje wznowienie postępowania.

Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo – tel. +48 518 645 016 e-mail: pomoc@jazda-po-alkoholu.pl

Kontakt

Dane kontaktowe

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej lub obrońcy gdy zostałeś(aś) oskarżony(a) napisz.

Adres

Oddział Warszawa:

ul. Dywizjonu 303 149C, lok. 61, Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 518 645 016


Godziny otwarcia pon - pt: 800 - 1800

Ładowanie
Sprawdź wszystkie pola i zaznacz, że nie jesteś robotem
Twoja wiadomość została wysłana!