Artykuły

Przeczytaj najnowsze publikacje

Blokada alkoholowa czyli sposób na ,,skrócenie’’ zakazu prowadzenia pojazdów

Z punktu widzenia osoby skazanej za prowadzenie pojazdu po alkoholu, zakaz prowadzenia pojazdów to zazwyczaj największa dolegliwość. Przepisy prawa są tak skonstruowane, że sądy są wręcz zmuszane do orzekania wieloletnich zakazów prowadzenia pojazdów. Jednym ze sposobów na ,,skrócenie’’ zakazu prowadzenia pojazdów jest ubieganie się o zezwolenie na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania to jeden środków probacyjnych (związanych z poddaniem sprawcy próbie) przewidzianych w Kodeksie karnym. Jest to swego rodzaju dana oskarżonemu szansa na uniknięcie kary za popełniony przez niego czyn pod warunkiem, że pomimo umorzenia postępowania, będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności że nie popełni ponownie przestępstwa. Czy jednak wyrok warunkowo umarzający postępowanie pozwala na uzyskanie z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenia o niekaralności?

Skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów wymierzany jest w stosunku do sprawców najpoważniejszych przestępstw związanych z ruchem drogowym, w tym wobec niepokornych kierowców, którzy po raz kolejny zostali przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów może zostać jednak skrócony bądź zmieniony na tzw. ,,blokadę alkoholową’’. Konieczne jest jednak spełnienie kilku kryteriów.

Jazda po alkoholu – świadczenie pieniężne

Jazda po alkoholu, w zależności od stwierdzonego u kierującego stężenia alkoholu czy uprzedniej karalności, podlega różnej odpowiedzialności karnej. W przypadku stwierdzenia, że kierujący pojazd miał we krwi ponad 0,5 promila albo ponad 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca musi liczyć się nie tylko z możliwą karą grzywny, ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności, ale również z zakazem prowadzenia pojazdów oraz obowiązkiem zapłaty świadczenia pieniężnego. Czym jest świadczenie pieniężne, ile ono wynosi i czy można zapłacić je w ratach?

Kontakt

Dane kontaktowe

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej lub obrońcy gdy zostałeś(aś) oskarżony(a) napisz.

Adres

Oddział Warszawa:

ul. Dywizjonu 303 149C, lok. 61, Warszawa

Oddział Lublin:

ul. Zana 41, 20-601 Lublin

Napisz do nas

pomoc@jazda-po-alkoholu.pl

Ładowanie
Sprawdź wszystkie pola i zaznacz, że nie jesteś robotem
Twoja wiadomość została wysłana!