Sąd wobec osoby, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Istnieje jednak możliwość orzeczenia tegoż środka dożywotno.
Obecna polityka karna przewiduje surowe kary dla kierowców, którzy decydują się na jazdę po alkoholu jak również wobec piratów drogowych. Odnosi się to w szczególności do konieczności wymierzania przez Sądy wieloletnich zakazów prowadzenia pojazdów. Sądy bowiem są zobowiązanie w określonych przypadkach do obowiązkowego wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów, a za jego naruszenie przewidziano surowe kary.
Sprawcy przestępstw związanych z jazdą po alkoholu nie mają łatwego życia. Obecnie obowiązujące przepisy są bardzo surowe dla kierowców prowadzących pojazd po alkoholu, a zapowiada się na to, że będą jeszcze surowsze. Jednym z ,,wytrychów’’ pozwalających na zmniejszenie lub uniknięcie dolegliwości związanej ze skazaniem (zwłaszcza w kontekście zakazu prowadzenia pojazdów) jest warunkowe umorzenie postępowania. Czym jest warunkowe umorzenie postępowania i jakie korzyści płyną z jego zastosowania w przypadku jazdy po alkoholu?
Począwszy od 1 czerwca 2017 r. ucieczka przed policją stanowi jedno z przestępstw określonych w Kodeksie karnym. Czym innym jednak jest zachowanie polegające na niezatrzymaniu się do kontroli i kontynuowaniu jazdy, a czym innym kontynuowanie jazdy mimo wydanego przez funkcjonariusza polecenia zatrzymania pojazdu. Nie każda jednak sytuacja niezatrzymania pojazdu mimo wydanego przez funkcjonariusza polecenia, może być kwalifikowana jako ucieczka przed policją.
Jazda po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu i pod wpływem środka odurzającego podlega takiej samej odpowiedzialności karnej jak jazda po alkoholu. O ile jednak stosunkowo łatwo jest rozróżnić stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości, gdyż decyduje o tym stwierdzone u kierującego stężenie alkoholu, to problemów dostarcza rozróżnienie stanu po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu od stanu bycia pod wpływem - kryterium ilościowe nie znajduje bowiem tu zastosowania.
Z punktu widzenia osoby skazanej za prowadzenie pojazdu po alkoholu, zakaz prowadzenia pojazdów to zazwyczaj największa dolegliwość. Przepisy prawa są tak skonstruowane, że sądy są wręcz zmuszane do orzekania wieloletnich zakazów prowadzenia pojazdów. Jednym ze sposobów na ,,skrócenie’’ zakazu prowadzenia pojazdów jest ubieganie się o zezwolenie na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.
Instytucja warunkowego umorzenia postępowania to jeden środków probacyjnych (związanych z poddaniem sprawcy próbie) przewidzianych w Kodeksie karnym. Jest to swego rodzaju dana oskarżonemu szansa na uniknięcie kary za popełniony przez niego czyn pod warunkiem, że pomimo umorzenia postępowania, będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności że nie popełni ponownie przestępstwa. Czy jednak wyrok warunkowo umarzający postępowanie pozwala na uzyskanie z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenia o niekaralności?
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów wymierzany jest w stosunku do sprawców najpoważniejszych przestępstw związanych z ruchem drogowym, w tym wobec niepokornych kierowców, którzy po raz kolejny zostali przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów może zostać jednak skrócony bądź zmieniony na tzw. ,,blokadę alkoholową’’. Konieczne jest jednak spełnienie kilku kryteriów.
Jazda po alkoholu, w zależności od stwierdzonego u kierującego stężenia alkoholu czy uprzedniej karalności, podlega różnej odpowiedzialności karnej. W przypadku stwierdzenia, że kierujący pojazd miał we krwi ponad 0,5 promila albo ponad 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca musi liczyć się nie tylko z możliwą karą grzywny, ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności, ale również z zakazem prowadzenia pojazdów oraz obowiązkiem zapłaty świadczenia pieniężnego. Czym jest świadczenie pieniężne, ile ono wynosi i czy można zapłacić je w ratach?
Jeżeli potrzebujesz porady prawnej lub obrońcy gdy zostałeś(aś) oskarżony(a) napisz.
Oddział Warszawa:
ul. Dywizjonu 303 149C, lok. 61, Warszawa